Download de nyeste fartkameraopdateringer til dit TomTom ONE 3rd Edition navigationssystem, inklusive mere end 150.000 faste og mobile kameralokationer i hele Europa og verden.

Sidst opdateret: 30.06.2026
Opdatere min enhed lige nu

Download den seneste tilgængelige opdatering. Opdater dine kort. Vælg din bil fra listen, og få de oplysninger, du skal bruge for at opdatere dine kort. Den mest komplette database over hastighed kamera til rådighed på internettet. Du vil modtage inmediately et download link, der indeholder de nødvendige filer til at opdatere enheden. Du behøver ikke at gøre andet format konverteringer. 100% Juridiske


TomTom ONE 3rd Edition

For at opdatere din GPS-enhed: TomTom ONE 3rd Edition med den nyeste opdatering, skal du følge næste instruktioner.

Først og fremmest skal du sørge for du fik opdateringsfilen til din TomTom ONE 3rd Edition enheden, hentes fra SpeedcamUpdates.com.

Hvis stadig ikke har fået det, kan du få det nu udfylde den formular, du ser på denne side.

  1. Uddrag af filer fra SpeedcamUpdates zip-pakken. Hvis den fil, du har downloadet ikke er en ZIP-fil betyder at filen er allerede dekomprimeret, og du kan fortsætte med næste trin i denne installationsvejledning.
  2. Metode 1.

  3. Denne metode er gyldig, hvis du er i stand til at forbinde din TomTom ONE 3rd Edition enhed til din PC-computer og få adgang til den vigtigste delte mappe på enheden.
  4. din TomTom ONE 3rd Edition enhed til din computer gennem USB-kabel. Hvis alt går godt, bør du se et nyt drev, som du kan udforske ved hjælp af Windows Stifinder eller finder, hvis du bruger Mac.
  5. Ved hjælp af Stifinder kigge efter mappen med et område eller land navn, ligesom Vesteuropa, Spanien, Italien, Storbritannien.
  6. Kopier de udpakkede filer fra SpeedcamUpdates, OV2 og BMP, ind i den kort mappe, du identificerede i trinnet før.
  7. Du kan aktivere beskeder og indstille advarselslyd, når du nærmer dig Fotofælder, i afsnittet Aktivér beskeder.
  8. Log ind på din TomTom ONE 3rd Edition-konto
  9. Registrer din TomTom ONE 3rd Edition-enhed, eller Vælg den, hvis den allerede er registreret.
  10. Du er klar nu til at vælge metode 2 eller metode 3 til Fotofælder installation.
  11. Metode 2.

  12. Brug af ruteplanlægning
  13. Gå til hjemmesiden: MyDrive
  14. Do login og klik rute planner = > mine steder = > POI files = > import POI fil
  15. Vælg hver OV2-fil, du har hentet fra Speed Camupdates, og tryk på knappen Importer.
  16. Filer vil automatisk blive overført til din TomTom ONE 3rd Edition enhed.
  17. Du kan aktivere beskeder og indstille advarselslyd, når du nærmer dig Fotofælder, i afsnittet Aktivér beskeder.
  18. Metode 3.

  19. Brug af Tilføj community-indhold med MyDrive
  20. Højreklik på MyDrive Connect-ikonet i systembakken, og vælg Administrer community-indhold
  21. Du er nødt til at tilføje hver OV2 fil downloades fra Speed Camupdates ved at trykke på Tilføj POI knap. Husk at tilføje den tilhørende BMP også som er inkluderet i de downloadede filer.
  22. Når du er færdig, skal du trykke på Install for at overføre alle oplysninger til enheden.
  23. Aktivér beskeder
    For at gøre det muligt for alertes at gå til hoved > indstillinger > POI-indstillinger > advare, når du nærmer dig et IP
    Søg i kategorierne, hvor Fotofælder er placeret
    Vælg distance og advarselslyd pr. kategori
    Et højttalerikon vil blive vist tæt på kategorinavnet.


 

ONE 3rd Edition

TomTom ONE 3rd Edition GPS-navigationssystemet har en indbygget kortdatabase, der giver væsentlig dækning til navigation i forskellige regioner. Det er dog vigtigt at bemærke, at denne model er forældet, og kortene måske ikke afspejler de nyeste vejændringer eller udviklinger. Brugere bør være opmærksomme på, at kortopdateringer ikke er tilgængelige for denne enhed, hvilket begrænser dens effektivitet til aktuelle navigationsbehov. For optimal ydeevne anbefales det at overveje nyere modeller, der tilbyder regelmæssige kortopdateringer for at sikre nøjagtig og pålidelig navigation.

For at opdatere kort på TomTom ONE 3rd Edition bruger brugere typisk en USB-forbindelse til en computer. Processen involverer at downloade den nødvendige software fra TomTom-webstedet, som muliggør overførsel af kortdata. Da denne model dog er udgået, kan det være udfordrende at få de nyeste kortopdateringer. Brugere bør forbinde enheden via USB, følge vejledningen for at installere eventuelle tilgængelige opdateringer og sikre, at enheden har tilstrækkelig lagerplads til nye kortfiler.

TomTom ONE 3rd Edition giver enkel rutevejledning, så brugerne kan indtaste destinationer og modtage sving-for-sving anvisninger. Selvom den tilbyder grundlæggende navigationsfunktioner, mangler den avancerede funktioner, som findes i nyere modeller, såsom trafikopdateringer i realtid. Derudover kan enheden inkludere advarsler om fartkameraer, som hjælper brugerne med at overholde hastighedsgrænser. Effektiviteten af disse funktioner kan dog være nedsat på grund af forældede kort, hvilket kan føre til unøjagtigheder i ruteplanlægning og placering af fartkameraer.